MADEN HAKKINDA

Maden, mücevheri giyilebilir sanat olarak ele alan ve bu yaklaşımı  kavramsal ve teknik eğitimin buluştuğu dersleriyle katılımcılara aktarmayı amaçlayan bir çağdaş mücevher atölyesidir. Hedefi dünyada yaygın olan “çağdaş mücevher” alanının Türkiye’de de gelişmesine katkıda bulunmaktır.

Maden, Selen Özus ve Burcu Büyükünal tarafından 2011 yılında kurulmuştur. Selen ve Burcu farklı ülke ve okullarda aldıkları eğitimin * ardından edindikleri bilgi ve deneyimleri bir çatı altında birleştirerek katılımcılarla paylaşmayı amaçlamışlardır. 2023 yılında Selen’in yurtdışına taşınması sonrası Maden yeni adresinde Burcu ile yola devam etmektedir.

Maden, yaratıcı ve eleştirel düşünceyi destekleyerek sadece malzemenin değil fikrin değerini de savunan bir eğitim anlayışını benimsiyor. Bu nedenle geleneksel malzemelerin yanında plastik, ahşap, kâğıt, seramik ve tekstil gibi mücevher sanatında “değersiz” olarak görünen ancak düşüncelerin ve hislerin mücevhere dönüştürülmesine hizmet edecek her tür malzemeyle çalışılmasına imkân tanıyor.

*Selen Özus İtalya’da Alchimia Contemporary Jewelry School

Burcu Büyükünal ise ABD’de State University of New York at New Paltz Metal